Web ve Grafik hakkında bilmek istedikleriniz? Hosting, Domain, e-ticaret,

Bilgilendirmeler

Nisan 8, 2020
Hosting (Barındırma) nedir

Hosting (Barındırma) Nedir?

Nisan 8, 2020
Domain (alan adı) nedir

Domain (alan adı) nedir

Domain kelimesi türkçe anlamı alan adı olarak bilinmektedir. Günümüzde yaygın olarak domain ismi kullanılmaktadır. Domain (alan adı); bir kurum ya da kişi olarak tescil edilebilen ve internet üzerinde kurumları yada kişileri temsil eden hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz ismin; com, net, org, com.tr, k12.tr, vb... gibi bir uzantıyla kullanılan haline domain (alan adı) denmektedir.
Nisan 6, 2020
Web Sitesi Nasıl Çalışır

Web Siteleri Nasıl Çalışır?

Bir web sitesi adresi yazdığınızda neler olur? Birçok kişi bu konuyu düşünmez bile sadece URL'yi yazar ve web sitesini görüntüler. Aslında web sitesi görünene kadar altyapıda ne kadar çok işlemin gerçekleştiğini bilmezler
Mart 31, 2020

Örnek Gizlilik Politikası

Bu gizlilik politikası ile "Şirket Ünvanınız"'in bir markası olan alanadınız.com (Gizlilik politikasında “alanadınız.com” olarak anılacaktır) üzerinden kullanıcıların alanadınız.com’da bulunan kişisel bilgilerinin kullanımı ve korunması düzenlenmektedir.
Mart 30, 2020

İnternette Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak

İçinde bulunduğumuz zaman yani “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini yüz yüze mağaza deneyiminden online satış yapma olarak değiştiriyor. Bu bağlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; büyük ve köklü firmaların digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne yönelmesine ve digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne girmek isteyen birçok yeni girişimciyi de e-ticaret'e adım atmaya yöneltiyor.
Mart 30, 2020

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler; Geçtiğimiz son 5 yılda ülkemizde ve dünyada e-ticaret büyük gelişim gösterdi. Bu büyük gelişim birçok büyük firmanın ilgisini çektiği gibi KOBİ'lerinde e-ticaret'e yönelmesine sebep oldu. Bu yüzden e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için örnek olması açısından neler gerekirtiğini siz e-ticaret'e ilgi duyan KOBİ ve markalara anlatıyoruz.
Mart 28, 2020

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.

What is Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Why do we use it?

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using ‘Content here, content here’, making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for ‘lorem ipsum’ will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).

Where does it come from?

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of “de Finibus Bonorum et Malorum” (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, “Lorem ipsum dolor sit amet..”, comes from a line in section 1.10.32.

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from “de Finibus Bonorum et Malorum” by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.

Where can I get some?

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don’t look even slightly believable. If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure there isn’t anything embarrassing hidden in the middle of text. All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined chunks as necessary, making this the first true generator on the Internet. It uses a dictionary of over 200 Latin words, combined with a handful of model sentence structures, to generate Lorem Ipsum which looks reasonable. The generated Lorem Ipsum is therefore always free from repetition, injected humour, or non-characteristic words etc.